Sonda: Ako mladí prežívajú čas COVID-19

2. časť –⁠ Trávenie voľného času

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

V prvej časti sondy sa dočítate informácie o zásadných zmenách v živote mladých ľudí počas epidémie. V tejto časti je popísané ako mladí ľudia momentálne vnímajú a prežívajú voľný čas.

 

 

Čas sa spomalil ale stále ho nie je dosť

 

Mladí sa vyjadrujú, že je to obdobie, kedy sa „zastavil čas“ a aj oni sami „spomalili“. No stále vnímajú, že času je málo na to všetko, čo by chceli (alebo mali) stihnúť.

Príklady činností, ktoré mladí uvádzajú ako „veci, na ktoré nebol doteraz čas“ a teraz ten čas našli a využívajú ho:

  • vyrábam veci do domácnosti ako tienidlo na luster, stolík na balkón, podložky pod hrnčeky, alebo bižutériu;

  • robím rodokmeň;

  • denne robím rešerše o online kultúre v tejto dobe;

  • venujem sa veciam, na ktoré som predtým nemala čas: kreslenie, hranie na klavíri, gitare, ukulele, fotenie, upravovanie fotiek.

Konečne čítam

 

Knižnice sú nanovo prezreté a sú oprášené knihy spadajúcej do skupiny „raz, keď budem mať čas“. „Odhodlal som sa vrátiť ku knihe, ktorú som pre jej náročnosť zanechal pred pár mesiacmi - Majster a Margarétka od M. Bulgakova“. Väčšina mladých sa vyjadrila, že čítajú viac ako pred tým, vracajú sa k obľúbeným knihám ako Harry Potter, niektorí aktívnejšie čítajú knihy v angličtine. „Mám oveľa viac času, ktorý môžem venovať čítaniu kníh“.

 

 

Prokrastinácia je reálna hrozba

 

Nebezpečenstvo prokrastinácie si mladí nielen uvedomujú, ale s ním aj aktívne bojujú – hoci nie vždy s úspechom. „Prokrastinácia u mňa prevyšuje 85% nad učením“ vyjadrila sa jedna z opýtaných, ale jedným dychom dodáva „veľmi ma to trápi, chcem to zmeniť“. Aj ďalší jej rovesníci sú pevne rozhodnutí zmeniť svoje denný režim: „musím vedieť lepšie usporiadať a ustrážiť čas“, alebo „musím robiť na svojej pracovnej morálke, aby som stihla spraviť všetok učebný materiál a bola schopná sa bez problémov dostať do ďalšieho ročníka štúdia“.

Naopak, istá skupina mladých ľudí je so situáciou ako majú zadelený a využitý čas spokojná. Niektorí tvrdia, že „oveľa viac času trávim prekvapivo produktívnejšie, vzhľadom k tomu, že v tejto chvíli sú všetky kroky, ktoré vo svojom živote podnikem iba na mne a na mojom rozhodnutí“. Ďalšie zhodnotenie situácie „viem si nájsť viac času a rozvíjať samu seba v iných oblastiach. Už dlhšie som túžila naučiť sa napríklad šiť. Na internáte to moc nešlo, ale teraz doma je to omnoho ľahšie“.

Ale ako všade, aj tu sa nájdu výnimky, ktorých využitie času (aj toho pôvodne určeného na štúdium) môže vyzerať nejako takto: „teraz som začal pozerať seriál, po 2-3 epizódach si dám výlet do kuchyne, kde sa najem/pozrem, čo máme navarené a keď sa mi nepáči - idem spät do izby“.

Prázdny
Prázdny

Využi čas a vykreš sa do dokonalosti

 

Premiera voľného času inšpiruje mladých k tomu, aby využili tento „darovaný“ čas na svoj osobný rozvoj, čím sa potvrdzuje už dlhšie trvajúci trend (YouthWatch, 2018). Viacerí sa venujú rozvoju jazykových kompetencií „trávim viac času na Duolingo, keďže nemôžem chodiť do jazykovej školy“. Sledujú rôzne témy a programy, ktorým sa niekedy chceli venovať, ale nemali čas: „ pozerám rôzne dokumenty o dizajne a architektúre, ktoré mám rada, ale nevyznám sa v nich veľmi (zatiaľ)“. Viacerí rozvíjajú kompetencie v oblasti informačných technológií „trávim čas učením sa nových vecí - hlavne programovanie“. „Sem-tam si pozriem nejaké vzdelávacie video. V poslednom čase pozerám prednášky Antona Heretika - forenzneho psychológa. A zdokonaľujem si angličtinu - učím sa v programe lang master.“

Cieľavodomo pokračujú aj v oblasti posilňovania mentálneho zdravia a sebarozvoja „pravidelne som chodila aj k psychologičke, ktorá mi v tejto dobe veľmi chýba, ale je našťastie dostupná mailom“. Našich mladých nič nezastaví :)

 

 

 

Pohyb je súčasťou voľného času mladých

 

Väčšina mladých z našej sondy zahrnula pohyb a šport do svojich denných programov. Niektorí cítia, že im to pomáha najmä pri úzkosti a pocitoch paniky („Beh mi pomáha“). Mladí jazdia na bicykli, venčia/cvičia psov, chodia na prechádzky, aktívne športujú. „Viac som sa začala venovať športu, idem si zabehať, cvičím doma... a snažím sa uvedomovať si viac hodnotu zdravia a toho čo mám“. Sú aj takí, čo sami individuálne pokračujú v tréningoch: „kedže máme kvôli epidémii pozastavené aj tréningové jednotky tak si chodievam sám potrénovať, zakopať, zahrať sa s loptou na najbližšie futbalové ihrisko“.

No niektorí mladí majú aj opačný vzťah k tejto oblasti: „Chodím menej von. Skoro minimálne - akurát odniesť odpad do smetnej bedne."

Väčšinu voľného času trávime stále rovnako

Sledovanie seriálov a filmov, hranie video/online hier počas ktorých si volajú s priateľmi (Minecraft, Roblox a Cards against humanity) a počúvanie hudby patrí dlhodobo medzi najpopulárnejšie aktivity mladých. Karanténa či obmedzenie spoločenských kontaktov túto tendenciu ešte posilnili. Vedie využívanie Netflixu, ktorý sa objavuje pravidelne v odpovediach mladých („sledujeme seriály“). Mladí zároveň sledujú vytipované stránky na Instagrame či Facebooku, sledujú meme (vedie ZOMRI), obľúbené je sledovanie videí na Youtube. Filmy mladí sledujú menej, ak sledujú, tak ako aktivitu spoločne s rodičmi.

Zaujímavým spôsobom podporil trávenie voľného času mladých Slovenský Skauting – mladí spomenuli špeciálne úlohy – výzvy napr. „zasadila som si rastlinku, namiesto svetla z lámp celý večer svietim sviečkami, spím v spacáku ...alebo som sa pridala do tejto výzvy: poctivo nosím rúško, umývam si ruky ako treba, píšem si každý večer do denníka“. Saleziáni prevádzkujú online čajovňu, ktorú niektorí zo zapojených mladých ľudí pravidelne sledujú.

Byť informovaný – najmä o COVID 19 ale pozor na hoaxy

Mladí sledujú aktuálne informácie, hoci ako sa niektorí vyjadrili „už sú presýtení“ a zopár zo zapojených sa snaží zámerne správy ignorovať.

Ak sledujú informácie a aktuálne diania tak len na internete: Hospodárske noviny, portály ako korona.gov.sk, health.gov.sk, Minúta po minúte appka, Denník N a SME. Z televíznych staníc je to najmä Markíza, TA3 a RTVS (správy, televízne noviny). Jeden hlas za všetkých „Bulvárne média už pár rokov nesledujem (chválabohu), informácie ktoré potrebujem vedieť väčšinou nájdem na oficiálnych stránkach, doma máme zapnuté rádio a naši (rodičia) doma sú z celej situácie na nervy, takže čo im neujde, neujde ani mne :D, až mi z toho hrabká, jupí, zlatá karanténa“.

Mladí vedia o nebezpečenstve nepravdivých a zavádzajúcich správ a preto si správy alebo zaslané články od priateľov často overujú.

Religion 2.0

YouthWatch v spolupráci s belgickou trendovou agentúrou Trendwolves od roku 2019 zachytáva nové, vynárajúce sa trendy medzi mladými na Slovensku (s podporou Erasmus+). Jedným z nových trendov je posilnenie duchovného života, aktívna účasť v rôznych cirkevných spoločenstvách, účasť na obradoch a plnšie/hlbšie prežívanie tejto oblasti života. Všetky tieto prejavy novovynárajúceho sa trendu boli zachytené aj v online sonde. Mnoho mladých ľudí sa vyjadrovalo, že im chýba možnosť chodiť na omše a byť súčasťou svojho tradičného cirkevného spoločenstva. Viacerí to riešia sledovaním omší v televízii alebo sledujú streamované omše z miestnych kostolov (kde niektorí aj sami pomáhajú pri technickom zabezpečení streamovania). Voľný čas využívajú aj na častejšie modlenie, niekedy aj spoločne v rodinách. „Snažím sa tráviť viac času s Bohom (čítam Sväté písmo alebo sa modlím)“.

Priatelia chýbajú najviac

 

„Uvedomila som si ako sú pre mňa vzťahy a moji priatelia dôležití, aké to je ťažké byť bez nich a nestretávať sa“. Osobné stretávania sa s priateľmi sú nahradené posilneným a častejším online kontaktom, ktorý bol bežnou súčasťou života aj pred týmto obdobím. Využívajú sa všetky bežné sociálne siete, aplikácie a systémy: instagram, snapchat, whatsup, skype, messenger. Sú v kontakte aj s ľuďmi, s ktorými doteraz neboli v aktívnom kontakte. „Neviem, či to je vzájomným súcitom počas momentálnej situácie….“

Mladí ľudia sú však vynaliezaví ale zároveň zodpovední: organizujú si „online kávičky“ alebo spoločné sledovanie filmov na Netflixe, a ak sa stretávajú priamo s kamarátmi tak „s rúškom a metrovým odstupom“.

 

V ďalšej časti prinášame pohľad na to, ako mladí ľudia vnímajú budúcnosť a život po skončení karantény.

 


¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Sonda bola realizovaná v rámci projektu TrendWatch YOUTH podporené cez Erasmus +.

 

Bibliografické odkazy: 

Miháliková, J., Tomanová, A., Pešek, T. a Hulín, M. 2018. Trendy v životnom štýle mladých, YouthWatch, Bratislava

 

Spracovali: Ellen Anthoni, Jana Miháliková, Lucia Szórád, Alena Tomanová, Tomáš Pešek 

Marec 2020

 

Použité obrázky a video sú príklady zdieľané mladými ľuďmi, ktoré vyjadrujú ich duševné rozpoloženie či ich názor na tento čas.